Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Рециклираните шишиња можат да бидат одлична декорација за вашата соба, особено ако имате желба да бидете креативни и да одвоите малку од вашето време. Погледнете на кој начин можете да направите бувови со само малку материјал и труд.

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Потребен материјал:
  • Пластични шишиња
  • Ножици
  • Акрилна бела и црна боја
  • Четки за бела и црна боја
  • ЛЕД сијалици
Начин на изработка:

Пресечете ги пластичните шишиња на половина

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Обојте ги со акрилна боја и оставете ги да се исушат

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Нацртајте облик на був како на фотографијата, па потоа со ножици внимателно исечете ги деловите кои треба да бидат шупливи.

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Исечете отвори за очите и за пердувите на бувот

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Со четка нацртајте ги очите и останатите делови на бувот. На белиот був цртајте со црна боја и обратно.

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови

Поставете ЛЕД сијалици и бувот ќе блесне во својата убавина

Рециклирајте ги старите шишиња и направете светилки во форма на бувови


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар