Психолошки тест: Откријте ги своите несвесни механизми и скриени страни на личноста

Што треба да направите? Едноставно читајте ги прашањата по ред, одбирајте по еден од четирите понудени одговори што најмногу ви се вклопува со вашите размислување и потоа преминете на втората страница за резултатите. Ќе се изненадите од тоа што ќе го откриете за себе!

(1) Психолошки тест: Откријте ги своите несвесни механизми и скриени страни на личноста

1. Сте отишле на излет и по долга прошетка случајно наидувате на:

а) Многу привлечна личност

б) Пештера

в) Раскрсница

г) Необична куќа

2. Понудени ви се 4 карти. Која ќе ја одберете?

а) Ас баклава

б) Ас лист

в) Ас детелина

г) Ас срце

3. Ве мачи морничава ноќна мора и нагло се будите затоа што:

а) Горите во страшен оган или пламен

б) Паѓате од бескрајна висина и пропаѓате во темнина

в) Ве прогонува страшен монструм, крволочен убиец или некој што сака да ве задави

г) Се давите во вода

4. Некој ви подарил:

а) Приврзок

б) Часовник

в) Шешир

г) Парфем

5. Необично важен детаљ во вашиот дом е:

а) Огледало над креветот во спалната соба

б) Огромно јакузи во сјајниот тоалет

в) Дискретно осветлување и прозорци

г) Огромен камин покрај удобните фотелја или кауч

6. Имате 4 нешта од кои можете да изберете само едно. Кој е вашиот избор?

а) Стари парички

б) Песочен часовник

в) Ламба

г) Старински клуч

7. Да можете да го казните својот најлош и најголем непријател, како би го сториле тоа?

а) Би го пратиле во манастир

б) Би му го одзеле тоа што најмногу го сака

в) Би го поставиле на најлошите справи за мачење

г) Би го осудиле на вечна самотија

8. Пред вас се наоѓа шпил карти, а вие сигурно извлекувате:

а) Ас

б) Крал

в) Џокер

г) Дама

9. Би се чувствувале тотално беспомошно ако:

а) Околу вас е бескрајна темница

б) Останете целосно неподвижни и болно парализирани, како билка што вегетира

в) Некој ве затвори во лавиринт од кој нема излез

г) Останете сами на светот по апокалипса

10. Настанале пожар или несреќа. Кого би спасиле?

а) Саканиот или саканата

б) 10 познати ѕвезди

в) Сестрата или братот

г) 40 непознати личности

11. Сте добиле златна рипка што може да ви исполни само една желба. Кој е вашиот избор?

а) Целосна промена на изгледот, успехот и моќта

б) Патување низ времето

в) Бескрајна младост

г) Среќа и љубов

12. Вашата најголема неостварена фантазија е:

а) Да имате моќ и да бидете господари

б) Да имате мистична моќ и да станете волшебници

в) Да можете да станувате невидливи по потреба

г) Да имате крилја

13. Повремено чувствувате страв од:

а) Неуспех и немоќ

б) Загуба и сиромаштво

в) Издавање и неверство

г) Самотија и болест

14. Се наоѓате во ситуација да добиете божествен дар. Кој би бил вашиот избор?

а) Еликсир на вечноста

б) Сезнајно око

в) Магично стапче

г) Камен на знаење и мудрост

15. Да можете, би посакале:

а) Да управувате со светот

б) Да посетите други светови

в) Да запознаете и да доживеете нешто таинствено/мистично

г) Да ја видите рајската градина

16. Ако сакате да се опуштите дома со добар филм, би одбрале:

а) Акција/љубов

б) Комедија/мјузикл

в) Научна фантастика

г) Психолошка драма/романса

Преминете на следната страница за резултатите…

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар