Психолошки тест: Дали патите од социјална анксиозност?

Социјалната анксиозност е еден вид нарушување на анксиозноста. Оние кои патат од неа доживуваат непријатни чувства за време на било каква социјална интеракција поради стравот дека ќе бидат осудувани или исмејувани. Па, доколку сте забележале дека имате непријатности кога сте во контакт со други луѓе, решете го овој тест со цел да откриете дали можеби станува збор за социјална анксиозност…

Психолошки тест: Дали патите од социјална анксиозност?

1) Дали имате интензивен страв дека ќе направите или кажете нешто што ќе ве засрами пред другите?

Да

Не

2) Дали имате постојан страв дека нешто ќе згрешите пред другите луѓе?

Да

Не

3) Дали постојано чувствувате дека другите ве проценуваат и/или осудуваат?

Да

Не

4) Дали вашиот страв од срам и понижување ве спречува да ги правите оние нешта кои навистина ги сакате?

Да

Не

5) Дали вашиот страв од срам ве спречува да разговарате со луѓето?

Да

Не

6) Кога знаете дека треба да одите на некој социјален настан кој ви создава страв, дали се грижите со денови, па можеби дури и со недели претходно?

Да

Не

7) Дали имате интензивен страв од запознавање нови личност или едноставно сте силно нервозни кога сте во друштво на личности кои не ги познавате добро?

Да

Не

8) Дали пред или за време на било какви социјални настани вие чувствувате некаков вид непријатни физички симптоми како што се мачнина, тресење, црвенило или потење?

Да

Не

9) Дали некогаш сте имале напад на паника пред или за време на некои непријатни ситуации во друштво на други луѓе, како резултат на вашите тегоби?

Да

Не

10) Дали се обидувате да ги избегнете социјалните настани кои ви создаваат тегоби?

Да

Не

11) Дали понекогаш посегнувате по алкохол за да можете полесно да се носите со одредени социјални ситуации?

Да

Не

12) Дали вашите тегоби ве спречуваат во тоа да имате нормална секојдневна рутина?

Да

Не

13) Дали вашите тегоби во однос на социјалните ситуации ве попречуваат на работа, факултет или во училиште?

Да

Не

 

  • Решение:

    Соберете ги сите потврдни одговори. Симптомите кои ги препознавте додека го решававте овој тест укажуваат на можност за социјална анксиозност. Колку поблизу сте до бројот 13 со вашите потврдни одговори, толку поверојатно е дека страдате од ова нарушување.

    Внимание: Со цел да ги задоволите дијагностичките критериуми за овој вид нарушување, симптомите мора да бидат доволно силни за да предизвикуваат значајни попреки во вашиот секојдневен живот. Имајте на ум дека ова не е дијагноза. Само психолог може соодветно да го дијагностицира нарушувањето на социјалната анксиозност и да ви препорача помош или терапија.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар