Природните убавини на Блискиот Исток

Природните убавини на Блискиот Исток

Првата асоцијација на Блискиот Исток во последно време се војните кои внесуваат огромен немир во инаку тивкиот бескрај од песок, прашина и самотија. Но, ако од сликата ги одземете вооружените конфликти ќе остане само спектакуларна природа, како и на секое друго место на нашата прекрасна планета. Следните неколку локации се доказ за тоа.

Природните убавини на Блискиот Исток

Белата Пустина во Египет

Природните убавини на Блискиот Исток

Островот Сокотра крај Јемен

Природните убавини на Блискиот Исток

Мртвото Море на границата меѓу Израел и Јордан

Природните убавини на Блискиот Исток

Реката Нил во Египет

Природните убавини на Блискиот Исток

Планината Арарат во Турција

Природните убавини на Блискиот Исток

Црвениот Кањон во Израел

Природните убавини на Блискиот Исток

Кападокија, Турција

Природните убавини на Блискиот Исток

Планината Синај, Египет

Природните убавини на Блискиот Исток

Пустината Руб‘ал Хали на Арапскиот Полуостров

Природните убавини на Блискиот Исток

Фјордовите Мусандам во Оман

Природните убавини на Блискиот Исток

Долината Вади Рум во Јордан

Природните убавини на Блискиот Исток

Водопадот Тортум во Турција

Природните убавини на Блискиот Исток

Црната Пустина во Египет

Природните убавини на Блискиот Исток

Националниот Парк Асир во Саудиска Арабија

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар