Приказна од еден градски автобус која го насмеа Интернетот: Средба на баба и урбана девојка

Приказна од еден градски автобус која го насмеа Интернетот: Средба на баба и урбана девојка

Приказите кои ги читаме и гледаме на социјалните мрежи варираат од најемотивни до најсмешни, а последната смешна приказна која неодамна го насмеа Интернетот е онаа за една баба и урбана девојка и нивната интересна средба во еден градски автобус. Во продолжение прочитајте што се случило кога се споиле двете различни генерации.

Приказна од еден градски автобус која го насмеа Интернетот: Средба на баба и урбана девојка

Во градскиот превоз секојдневно се среќаваат најразлични луѓе, почнувајќи од возраста, преку полот, па сѐ до изгледот и социјалниот статус. Така, во градскиот автобус се качила една урбана девојка која имала тетоважи преку целото тело, а некои од нив биле реченици напишани на кинески јазик.

Во нејзина близина седела и една баба која зачудено ја гледала во вратот.

„Што е бабо, во твое време немаше тетоважи? Зошто ме гледаш така?“ – ја прашала девојката.

„Девојко, во мое време имаше сѐ, а и 30 години поминав во Азија. Потоа предавав кинески јазик на факултет. Но, едноставно не можам да разберам зошто на вратот ти пишува: ‘Кога еднаш ќе го одмрзнете, не замрзнувајте го повторно’! – ѝ одговорила бабата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар