Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Животот на 94-годишниот дедо Џиџи се сменил од корен дента кога ја добил мачката Кинако. Неговата внука Акико почнала да го фотографира дедо ѝ уште кога не знаела како да користи фотоапарат и ја забележала значителната разлика во неговиот живот пред и по мачката.

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Џиџи работел 64 години во неговата канцеларија, но во 2009 година тој завршил во болница. Докторите му кажале дека е болен. Човекот кој некогаш бил многу дружељубив изгубил интерес за животот и станал намуртен. Но, тогаш во неговиот живот се појавила Кинако.

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Меѓу Џиџи и Кинако почнало да се развива неверојатно пријателство. Кој би рекол дека срамежливо маче ќе се спријатели со нерасположен стар човек?! Границата меѓу човекот и животните се топи исто како што Кинако го стопила срцето на Џиџи.

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Погледнете ја приказната за ова необично пријателство прикажана преку фотографии…

Симултаност

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Љубов

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Единствена љубов

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Еден до друг

Пријателството меѓу овој дедо и неговата мачка ќе ви го стопи срцето

Погледнете ги останатите фотографии од ова необично пријателство на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар