Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Овие необични езера се формираат во вулкански кратери, кои биле предизвикани од метероити или пак во огромни дупки настанати по вештачки пат од големи експлозии. Езерата кои се наоѓаат над активни вулкани се нарекуваат и вуклански езера и водата во нив најчесто е киселинска, сатурирана со вулкански гасови и матна, а се одликува со силна зелена боја. Но, голем број од езерата кои се наоѓаат во неактивни или изумрени вулкани имаат свежа вода и многу често нејзината провидност е неверојатна бидејќи има недостаток од доводни извори и седименти. Погледнете ги наредниве неколку фотографии од најпрекрасните кратерски езера во светот. Фактот дека сите тие настанале од вулкани, само придонесува за нивната убавина и мистериозност…

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро, Планина Мазама – Орегон, Америка

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро Квилотоа – Еквадор

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерски езера во Албертин Рифт – Африка

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езезро Келимуту – Осторов Флорес, Индонезија

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро, Планина Пинабуто – Лузон, Филипини

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро (Окама), Планина Зао – Хоншу, Јапонија

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро, Планина Катмаи – Аљаска, Америка

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро, Вулкан Таал – Лузон, Филипини

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро Дериба, Џебел Мара – Дарфур, Судан

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро, Планина Руапеху – Нов Зеланд

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро Јак Лоум – Ратанакири, Камбоџа

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езеро Керид - Исланд

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Кратерско езезро, Ликанкабур – Чиле

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Геотермално кратерско езеро Вити, Аскј – Исланд

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Езеро Рај, Планина Баекду – Кина/Северна КореаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар