Поучна приказна: Зошто не треба да се грижите за туѓото мислење?

Поучна приказна: Зошто не треба да се грижите за туѓото мислење?

Вие можете да поминете цела година во размислување што другите мислат за вас, но тоа никаде не би ве одвело. Единствено може да влијае негативно врз вашата самодоверба, како и врз вашата емоционална состојба. Имајќи го тоа на ум, зошто би сакале да поминувате толку време грижејќи се за тоа што другите го мислат за вас? Прочитајте ја оваа кратка, но моќна приказна која целосно ќе ви го промени мислењето за оваа тема.

Поучна приказна: Зошто не треба да се грижите за туѓото мислење?

Еднаш живеел еден учител кој воопшто не бил заинтересиран за она кое другите го мислат за него. Љубопитните ученици го прашале како тој успеал да го достигне тој степен на внатрешна слобода, а тој се насмеал и им одговорил:

„До своите 20-ти години воопшто не се грижев за тоа што другите го мислат за мене. По 20-тите години без прекин се грижев за туѓото мислење. Но, потоа, еден ден, по својата 50-та година сфатив дека тие скоро никогаш не ни размислувале за мене…“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар