Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Човекот кој на Редит е потпишан како crujones43 е татко кој за единаесеттиот роденден на својот син Броди наместо обичен подарок одлучил да му подари авантура. Сокрил пари кај едно дрво во парк, а потоа на синот му подметнал мапа. Малиот авантурист веднаш се впуштил во истражување, без да знае дека добива преубав роденденски подарок.

Таткото го документирал целиот настан. Неговите фотографии ќе ви го пренесат настанот чекор по чекор.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Ставил парички во метална кутија која потоа ја сокрил.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Во цевка ставил мапа до кутијата…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…за која на синот му рекол дека му паднала во решетката од греењето и дека тој не можел да ја дофати.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Броди се нафатил да му помогне…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…и ја пронашол мапата.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Вака изгледала мапата. Таткото на неа го напишал името на една од улиците крај паркот за Броди да ја најде на Гугл Мапс.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Броди веднаш сфатил каде треба да оди.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Сфатил дека треба да пронајде уште една трага под некој мост.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Бргу го пронашол мостот…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…а потоа и трагата.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Пронашол уште една цевка.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Овој пат во неа имало дополнување на мапата.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Двете заедно давале појасна слика за локацијата на скриеното богатство.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Не му требало многу време за да сфати каде треба да продолжи…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…и продолжил да трага…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…да трага.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Се доближувал сè повеќе и повеќе.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Наидувал на пречки…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…но ги преминувал.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Потоа со помош на компасот…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…и на мапата сфатил каде треба да копа.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Копал…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…и пронашол заклучена кутија.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Но, таму се криела уште една последна трага.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Тоа била комбинацијата која е потребна за да се отклучи кутијата.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Тогаш веќе било полесно.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

Броди конечно го пронашол скриеното богатство…

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

…и силно го прегрнал татко му поради прекрасниот подарок за роденден.

Потрага по скриено богатство како роденденски подарок

На крај на раат си го избројал богатството од 63 долари.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар