Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Бурано е мал град во Венецијанскиот Залив чиј најпознат симбол е, се разбира – Венеција. Но, денес ја заобиколуваме Венеција и ги се хипнотизираме од шарените куќи кои нè гледаат од еден од островите. „Воден автобус“ од Венеција не носи до Бурано.
Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Од далеку веќе е јасно што го прави ова место толку посебно. Постојат шарени градови, и тука е Бурано. Живописни и контрастни бои се наоѓаат на крајбрежјето: виолетова, црвена, розова, жолта, портокалова, сина, зелена… Венеција е позната по својот карневал, но еве еден карневал секој ден.

Некои тврдат дека светлите бои биле само практична потреба за рибари кои ќе се опијанат на пат од дома и ќе талкаат по улиците барајќи ја својата куќа. Денес, жителите кои сакаат куќа во одредена боја, прво мора да побараат дозвола од градските власти кои обрнуваат внимание на целокупниот впечаток и естетика на градот, и потоа проценуваат кои бои се дозволени, а кои не. Секој турист и гостин е тешко да избере куќа која му е најубава, но многумина истакнуваат дека таканаречената Каза Бепи или куќата на Бепи е најубава. Таа не е монохроматска, но е украсена со геометриски обрасци, од кои секоја доаѓа во своја боја.

Иако е дел од моќната Римска империја, овој град сам по себе немал големо значење или привилегии низ историјата. Дури на крајот на средниот век дошле неговите 5 минути, благодарение на локалните жени. Тие направиле чипка користејќи игли за шиење.

Тоа беше долга традиција, но само со модните трендови од 16 и 17 век тие добија поголема популарност. Тогаш, женскиот дел од општеството беше среќено украсен со чипкасти модели на фустани, блузи, ноќници, чадори, па дури и накит.

Денес, оваа стара вештина ја продолжуваат машините и ретки се оние кои сè уште ја практикуваат. Но, во Буран можете да најдете неколку места каде локалните домаќинки ќе ги презентираат своите занаетчиски способности. Цената на таквата чипка е малку повеќе, но самата чипка е значително подобра.

Бурано е совршен за секој што сака прошетки во мали живописни места покрај морето. Тесни разнобојни улици, канали, сончеви плоштади со кафулиња и мачки кои спијат на прозорците, мирис на морска храна од ресторанот… Треба ли да продолжуваме?

Затоа, ако планирате посета на Венеција и ако ви дозволат можностите, застанете покрај Бурано барем еден ден.

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Постојат шарени градови, а тука е и Бурано: Идилична оаза во близина на Венеција

Погледнете ја и оваа фантастична зграда инспирирана од природата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар