Постои ли глобален стандард за убавина?

Постои ли глобален стандард за убавина?

Новинарката и фотографка, Естер Хонинг од Америка имала интересна идеја за проект кој би можел да го открие одговорот на едно многу тешко прашање: Дали може да се споредуваат стандардите за убавина на жената ширум светот? Хонинг решила да испрати своја фотографиja на „фотошопери“ ширум светот со само една едноставна инструкција, а тоа е да направат таа да изгледа прекрасно. Секој „фотошопер“, без разлика дали бил професионалец или аматер, додал нешто од својата култура во обработката, овозможувајќи ни поглед кон она што секоја од овие држави смета дека е прекрасно во изгледот кај една девојка. Што мислите, која фотографија најмногу одговара со вашата дефиниција за убавина?

Постои ли глобален стандард за убавина?

Оригиналната фотографија

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар