Постои голема пештера во Кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Постои голема пештера во Кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Селото Жонгдонг во провинцијата Гуејџоу, Кина, се верува дека е единствената населена природна пештера во државата. На 1.800 метри надморска височина, до пештерата може да се пристапи само со едночасовно искачување, па токму поради таа причина и оваа заедница се бори за да преживее. За работите да бидат уште полоши, владата тврди дека „Кина не е општество од пештерски луѓе“, па го затворила селското училиште во рамките на пештерата уште во 2011 година. Сега децата мора да одат и до 2 часа за да пристигнат до едно од другите околни училишта.

(1) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Со цел да се подобри живеалиштето на селаните, старешините се обидуваат да се изборат за изградба на патишта кои ќе ја поврзат пештерата со инфраструктурата која веќе постои. И покрај тоа што Жонгдонг има пристап до телевизиски програми, како и до одредени весници, сепак селото останува исклучено од надворешниот свет.

Се верува дека тоа е последната заедница која живее во пештера во Кина

(2) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

На 1.800 метри надморска височина, се пристигнува до пештерата преку едночасовно искачување

(3) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Тие дури имале и училиште сè додека не се затворило од страна на владата

(4) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Секоја недела, тие одат до најблискиот маркет, кој е на 15 километри оддалеченост, пешки

(5) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе

Во пештерата има и терен за кошарка

(6) Постои голема пештера во кина, со училиште и терен за кошарка, каде што живеат 100 луѓе


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар