Порака до мајките: Секоја ќерка треба секојдневно да ги слуша овие неколку нешта

Порака до мајките: Секоја ќерка треба секојдневно да ги слуша овие неколку нешта

Една млада девојка решила да напише моќна порака до сите мајки, објаснувајќи точно што сака секоја ќерка да чуе од нив. Прочитајте го нејзиното мислење и никогаш повеќе немојте да заборавите да им кажете на вашите ќерки колку навистина се прекрасни.

Порака до мајките: Секоја ќерка треба секојдневно да ги слуша овие неколку нешта

Кажете им на вашите ќерки колку го сакате своето тело. Кажете им и дека тие мора да го сакаат нивното. Кажете им да бидат горди на секој дел од нив, започнувајќи од нивните стрии, па сè до мекиот дел од нивните бутини, без разлика дали има малку од нив или многу, без разлика дали пеги го прекриваат нивното лице или не, без разлика дали нивните облини се големи или слаби, без разлика дали нивната коса е густа, виткана, рамна, долга или кратка.

Кажете им да ја сакаат кожата во која се, без разлика дали таа е светла или темна, без разлика дали се ниски, високи, големи или слаби, без разлика дали се срамат од нивните лузни или мозолчињата и трагите на нивното лице. Кажете им колку се убави, без разлика што другите велат. Кажете им дека нивното тело не е фалично и дека им прилега совршено на илјадници различни начини. Кажете им дека ја наследиле душата на нивните предци во нивните насмевки, дека нивните очи носат држави кои го однеле животот во историја, дека движењето на нивните колкови не ја детерминира нивната судбина.

Кажете им никогаш да не слушаат кога некој критикува нечие тело. Кажете им дека секое женско тело е прекрасно, бидејќи секоја женска душа е уникатна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар