Пловејќи кон среќата

Пловејќи кон среќата

Замислете на момент како живеете сами на мало место кое никогаш не би можеле да го напуштите бидејќи е постојано во движење. Како би се чувствувале? „Adrift“ е краток анимиран филм од Бен Кејси, Мет Смарт и Бен Клаб од Универзитетот Хертфордшајр кој ја опфаќа токму оваа тема.

Пловејќи кон среќата

Приказната е за осамено девојче кое живее на грбот на кит кој лета. Бидејќи тој се движи високо на небото, таа нема можност да го смени своето место на живеење. Нејзината најголема желба е да пронајде некој кој ќе ѝ помогне да ја победи својата осаменост. И токму тогаш кога најмалку очекува, нејзината среќа наеднаш се променува…

Пловејќи кон среќата

Ова интересно видео нè потсетува дека никогаш не знаеме што нè чека зад следниот агол. Поради тоа не треба да се откажувате од своите желби и сонови и секогаш бидете упорни при остварувањето на своите цели.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар