Парите сепак играат улога: Платата може да има големо влијание на вашата врска

Едно неодамнешно истражување спроведено на Факултетот во Корнел докажало дека паровите што заработуваат отприлика исто имаат постабилна врска, посреќни се и имаат поголеми шанси да стапат во брак. Патрик Ишизука, авторот на оваа студија, изјавил дека еднаквоста поттикнува стабилност меѓу мажите и жените во економскиот аспект и може да ја направи секоја љубовна врска посилна и подобра.

Од друга страна пак, постои теорија дека паровите што заработуваат приближно еднаква сума пари почесто се одлучуваат за брак затоа што во нивниот живот постои солиден приход и од двете страни, па никој нема да се чувствува како „финансиски проблем“ во врската. Иако целиот имот станува заеднички кога ќе стапите во брак, докажано е дека луѓето подобро се чувствуваат кога придонесуваат за врската исто колку и другиот.

Станува збор за еден вид сигурност – и двете страни вложуваат исто, па ако нешто се случи со нивната врска, тие ќе излезат од неа без поголема загуба. Затоа и полесно се одлучуваат на брак. Па, што мислите вие? Дали и вам ви значи ова (можеби дури и несвесно) или сметате дека одлуката за брак не треба да има никаква поврзаност со финансиите?

Не заборавајте и дека лагите во врска со парите можат да ви ја уништат врската или бракот!

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар