Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

За многу луѓе купувањето куќа изгледа како нереална фантазија. Но овој пар од Нотингхем, Англија, решил да ги направи работите на свој начин. Бидејќи и двајцата сакаат да патуваат, а нивните работни места бараат да бидат надвор, одлучиле дека им е потребен дом што ќе може да патува со нив.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

Па, по неколку пива, Мартин добил идеја – да купат „голема американска камп приколка“. Изгледа дека идејата се задржала и по пијанството, па Мартин и Иона почнале да планираат да купат камион во кој би можеле да живеат.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

Иона и Мартин пребарувале на „eBay“ и нашле камион кој претходно бил користен за разнесување леб, за само 4.000 евра. Парот потрошил околу 22.500 евра за реновирањето.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

Ова е изгледот на реновираниот камион. Марти и Иона планираат да живеат во него и да заштедат на сместување додека патуваат низ Европа. Иако однадвор не изгледа како нешто посебно, внатрешноста на камионот е претворена во удобен и топол дом.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

Домот е целосно опремен и има сè што е потребно. Додека Мартин го завршувал потешкиот дел од работата, Иона го дизајнирала ентериерот на камионот.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

„Пред околу 4 години испив малку повеќе и помислив да купам камп приколка. Го купивме камионот во мај, оваа година. Поминавме 4 месеци постојано работејќи на него.

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

„Навистина сме среќни што нема потреба да работиме и сè направивме самите. Неверојатно е што можете да направите.“

Пар претворил камион во подвижен дом што изгледа подобро од повеќето станови

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар