Озонот би можел да биде целосно заздравен до 2060 година

Озонот би можел да биде целосно заздравен до 2060 година

Една студија од Обединетите нации открила дека озонскиот слој полека заздравува и дека се очекува да биде целосно оздравен до 2060 година. Прв пат беше пронајдена дупка во озонот над Антарктикот уште во 1980-тите, како резултат на штетните хемикалии што се ослободуваа во атмосферата. Озонот нè штити од штетните сончеви зраци, па затоа и дупката беше застрашувачки проблем.

Дупката во озонот пропушта силни ултравиолетови зраци, што е поврзано со зголемување на дијагнозите за рак на кожа. Тоа доведе до сериозни забрани во производството што вклучува штетни хемикалии. Благодарение на тие забрани, озонскиот слој почна полека да заздравува, и се очекува до 2060 година да се врати во нормала.

Истражувањето беше дел од 40-годишна ревизија на Монтреалскиот протокол, забрана од 1987-ма година за користење гасови направени од страна на човекот, што можат да направат штета на озонскиот слој. Монтреалскиот протокол помогна да се напуштат овие хемикалии, вклучувајќи ги и хлорофлуорјаглеродите, што се користеа за масовно создавање на фрижидери.

Други докази претставени од авторите на студијата покажуваат и дека озонскиот слој во стратосферата заздравува побрзо со секоја декада, почнувајќи од 2000 година. Ако продолжи со ова темпо, Северната хемисфера и озонот на средна височина ќе биде заздравен до 2030 година, Јужната хемисфера до 2050 година и поларните региони до 2060 година.

Извештајот исто така кажува и дека озонската дупка за прв пат се намалила и во ширина и во длабочина во 2000 година. Оттогаш, намалувањето е континуирано.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар