Овие две стрелки покажуваат во иста насока

Со овој едноставен експеримент, кој лесно можете да го изведете дома, имате моќ да им го промените правецот на стрелките. Ова е резултат на прекршувањето на светлината – како што светлината поминува низ чашата, нејзина брзина се менува и таа се прекршува, постепено менувајќи го правецот. Светлината во даден момент ќе се најде во фокална точка која е надвор од чашата што резултира со превртена слика, односно стрелка во обратен правец.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар