Oваа недела Марс ќе биде најблиску до Земјата во последниве 17 години

Oваа недела Марс ќе биде најблиску до Земјата во последниве 17 години

Подгответе ги телескопите, бидејќи Марс во моментов е поблизу од кога било до Земјата. Всушност, толку е близу што може да го видите дури и со голо око, иако ќе сакате нешто помоќно и ќе сакате да ги видите деталите на Црвената планета.

Oваа недела Марс ќе биде најблиску до Земјата во последниве 17 години

Овој настан се случува кога Марс и Земјата се наоѓаат на најблиско растојание едни од други за време на нивната орбита околу Сонцето. Иако ова се случува на секои две години, поради нивните елиптични патеки, растојанието се разликува секој пат. На пример, апсолутното минимално растојание што го имаат едни од други е 33,9 милиони милји, но тоа никогаш не било забележано. Оваа година, планетите ќе бидат оддалечени само 38,6 милиони милји едни од други, што е најблиску од 2003 година.

Следниот пат кога тие ќе бидат во близина е 2035 година, што е точно во времето кога НАСА се надева дека ќе испрати луѓе на Марс. Всушност, НАСА честопати го искористува блискиот пристап при лансирање нови мисии. Сега, нивниот ровер „Perseverance“ е на пат кон Марс, со очекуван датум на слетување 18 февруари 2021 година.

Каде можете да го видите Марс на небото? Сместена веднаш до Месечината, таа е видлива цела вечер – иако достигнува највисока точка околу полноќ. Постојат измами кои кружат на Интернет во кои се вели дека Марс ќе се појави колку Месечината, но нека не ве лаже. Како што вели НАСА, „Да беше тоа вистина, ќе бевме во голема неволја со оглед на гравитационите повлекувања на Земјата, Марс и на нашата Месечина!“

Затоа, не заборавајте да излезете надвор, ако времето дозволува и искористете го овој редок момент за да уживате во погледот кон Марс.

Прочитајте ги овие 30 интересни факти за планетата Земја што ќе ве остават без здив.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар