Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

За многумина од нас, верувањето во духови остана во детството и заврши. Сепак, мистериите за животот и смртта предизвикуваат љубопитност, па дури и „најзрелите“ меѓу нас не можат да одолеат на морничавите приказни и мистичните дестинации. Доказ за тоа е малиот град Луково во Чешка.

Станува збор за старата напуштена црква Св. Џорџ од 14-тиот век која преживеала војни и многу пожари. Последен пат била во употреба во 1968 година, кога дел од таванот се расипал и паднал за време на погреб, плашејќи го локалното население до тој степен што тие престанале да одат во црква.

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оставена сама на себе и природата, црквата пропаднала и неколкупати многу вандали земале скапоцености од неа и оставиле графити зад себе. Навидум друга заборавена зграда со многу трева, трошна фасада и мрачен изглед. Меѓутоа, ако се искачите и погледнете низ прозорецот, ве чека уште пострашна сцена.

Човечките фигури облечени во бело платно седат неподвижни, но нивните лица не се видливи затоа што не постојат. Влегувањето во црквата придружено со крцкање на подовите и чувството како некој да ве гледа, остави многу посетители пред вратата кои се премногу исплашени да влезат.

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Иако сцената е застрашувачка, таа е „само“ уметнички проект на Џејкоб Хадрава, кој ја постави својата изложба тука за да го врати животот на напуштената црква. Со цел подобро да ги имитираат човечките тела, силуетите ги користеа вистински луѓе, а специјалното слабо осветлување навечер дава дополнително страшна глетка.

Авторот сакал да ги претстави душите на Германците кои живееле на овие простори пред Втората светска војна и на тој начин да ги потсети луѓето на историјата на местото и црквата.

Неговата постојана изложба започна да привлекува се повеќе посетители и постои надеж дека донациите ќе помогнат во обновата на црквата. Единственото прашање што останува е дали потенцијалното обновување на црквата ќе го наруши тоа автентично, плашливо искуство.

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Оваа напуштена црква каде што сите виделе духови крие моќна порака

Прочитајте за овој медитерански град кој е единственото место во светот каде што растат овие необични рози.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар