Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

Оваа фотографија била споделена од страна на Арон Бевин, на социјалната мрежа Фејсбук, која на прв поглед изгледа како обичен ѕид. Но, погледнете подобро, бидејќи во неа се крие нешто што е скриено помеѓу циглите и што ретко кој успеал да го забележи без помош.

(1) Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

Сè уште не можете да го видите? Истото се случувало и со поголемиот дел од 44-те илјади коментатори на оригиналната објава. Бевин самиот тврди дека му требале добри 5 минути за да го забележи скриениот елемент кој си поигрувал со неговите очи, како и со очите на голем број луѓе ширум светот кој очајно зјапале во фотографијата, барајќи го решението…

Па, успеавте да го најдете скриениот објект? Ако не сте сигурни, еве уште една шанса внимателно да ја проучите фотографијата пред големото откривање на решението!

(2) Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

Еве и поблизок поглед кон областа на која треба да се фокусирате. Го забележавте? (Ако не, не грижете се, не сте единствени.)

(3) Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

Подготвени сте за решението? Кликнете подолу ако сакате да го откриете.

  • Решение

    Има цигара заглавена помеѓу циглите.(4) Оптичка илузија со ѕид од цигли која ги полуди сите луѓе ширум светот

А сега кога го видовте објектот, не можете повторно да не го гледате, нели? И ние исто!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар