Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз

Рованиеми се наоѓа во Лапонија, најсеверната провинција во Финска. Тоа е местото каде што Дедо Мраз живее и го поминува времето во читање искрени детски писма исполнети со многу желби и ветувања за подобро поведение, но и местото од кое властите умеат да направат блескава туристичка атракција. Тие направиле едно прекрасно село кое изгледа како да е излезено од детските фантазии за домот на Дедо Мраз, со сиот божиќен и новогодишен амбиент кој може да се посака. Местото е отворено за посета во текот на целата година.

Новогодишните празници во родното место на Дедо МразНовогодишните празници во родното место на Дедо МразНовогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо МразНовогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо МразНовогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз Новогодишните празници во родното место на Дедо Мраз


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар