Нинџа мачки во акција

Мачките се симбол на спокој и рамнотежа. Познато е дека тие (скоро) секогаш застануваат на нозе, дури и кога скокаат високо во воздух или паѓаат од големи височини. Уште повеќе, нивните тела го задржуваат атлетскиот облик каков што многумина од нас не можат да имаат ниту на земја, ниту над неа.

15-nindzha-machki-vo-akcija-kafepauza.mk

Според една студија која анализирала 132 случаи на мачки кои паднале од високи прозорци во Њујорк е дојдено до заклучок дека нивните повреди биле поголеми кога паѓале од први до седми кат, но драматично се намалувале почнувајќи од погорните катови. Едно објаснување за ова е дека после одредена далечина мачките развиваат нефатална брзина и се способни да се рашират и да се излизгаат за да ја намалат сериозноста на своите повреди. И после речете дека мачките не се нинџи?
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар