Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Март е месецот во кој се празнува денот на жената, па по тој повод веб-сајтот TV squad ги објави 100-те најнезаборавни жени од малите ТВ екрани низ годините. На некои можеби не се сеќавате, други веројатно се современи идоли на многумина. Ние, направивме селекција на 20 женски ликови, кои дефинитивно ги обележуваат ТВ сериите во кои имаат главни улоги.

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Бренда Волш од „Беверли Хилс, 90210“ (1990-2000), ја играше Шенон Доерти

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Ненси Ботвин од „Трева“ (2005-сè уште се емитува), ја игра Мери Луиз Паркер

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Мортиша Адамс од „Адамсови“ (1964-66), ја играше Керолин Џонс Carolyn Jones

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Сан Квон од „Изгубени“ (2004-10), ја играше Јунџин Ким

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Анџела Чејс од „Мојот таканаречен живот“ (1994-95), ја играше Клер Дејнс

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Алексис Колби од „Династија“ (1981-89), ја играше Џоан Колинс

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Кери Бредшо од „Сексот и градот“ (1998-2004), ја играше Сара Џесика Паркер

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Аманда Вудјард од „Мелроус Плејс“ (1992-99), ја играше Хедер Локлир

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Кара Старбак Трејс од “Борбената ѕвезда Галактика“ (2004-09), ја играше Кејти Секоф

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Марџ Симпсон од „Симпсонови“ (1989-сè уште се емитува), со гласот на Џули Кевнер

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Рејчел Грин од „Пријатели“ (1994-2004), ја играше Џенифер Анистон

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Керен Вокер од „Вил и Грејс“ (1998-2006), ја играше Меган Малоли

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Лиз Лемон од „Рокфелер Плаза 30“ (2006-сè уште се емитува), ја игра Тина Феј

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Дејна Скали од „Досиеја икс“ (1993-2002) , ја играше Џилијан Андерсон

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Кармела Сопрано од „Сопранови“ (1999- 2007 ), ја играше Иди Фалко

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Бафи Самерс од „Бафи, убиецот на вампири“ (1997-2003 ), ја играше Сара Мишел Гелер

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Илејн Бениш од „Сеинфилд“ (1990-98), ја играше Џулија Луис-Дрејфус

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Ниота Ухура од „Ѕвездени патеки“ (1966-69), ја играше Нишел Николс

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Џоан Херис од „Момците од Медисон“ (2007-сè уште се емитува), ја игра Кристина Хендрикс

Незаборавни женски ликови од ТВ сериите

Али Мекбил од „Али Мекбил“ (1997-2002), ја играше Калиста Флокхарт

Кој женски лик од ТВ сериите би го додале на листава?


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. Forbidden Rose Reply

  Gabriela Solis од Очајни Домаќинки ја играше Eva Longoria … e мој фаворит покрај Brenda Walsh (Shannen Doherty). 🙂

 2. вања Reply

  Би ја додал Одри Хепбурн.

 3. Сања Reply

  Eva Longoria-Ocajni domakinki:D

 4. Бојан Reply

  Amanda Tapping – Stargate SG-1
  Pamela Anderson – Baywatch
  Emily Procter – CSI Miami

 5. Marija Reply

  Blake Lively – Gossip Girl

 6. Огнена Reply

  Сузан (Очајни домаќинки) – Очајни домакинки, Мередит (Елен Помпео) – Вовед во Анатомија 🙂

 7. monique Reply

  pa mislam deka od Friends ponezaboravna e Phoebe Buffay

 8. Анка Reply

  Според мене, во групава спаѓа и Емили Дешанел која ја толкува улогата на д-р Бренан, во „Коски“.

 9. Столе Reply

  Colonel Samantha Carter (Stargate SG-1) играна од Amanda Tapping

 10. nana Reply

  Marcia Cross- Bree Van De Kamp vo Ocajni domakinki mislam deka ostavi golem crven:)))) vpecatok so nejzinite avanturi:)))

 11. Bones Reply

  Emily Deschanel- Dr Temperance Brennan od Bones ( Koski ) 🙂

  omilena serija

 12. Име Reply

  Leighton Meester – Gossip Girl

 13. ddd Reply

  Samantha Jones = Kim Cattrall

Остави коментар