Неверојатно: Сијамски близначки делат мозок и имаат способност да гледаат низ очите на сестра си

Во светот постојат само 2,5 милиони луѓе кои се родени со оваа состојба. За жал, мнозинството од нив не живеат подолго од 24 часа. Криста и Татјана Хоган се родени во октомври 2006 година. Нивните мозоци се поврзани со таламичен мост, а ова ги прави навистина уникатни.

neverojaten-fenomen-sijamski-bliznachki-koi-delat-mozok-mozhat-da-gledaat-od-ochite-na-drugata-kafepauza.mk

Тие ги делат чувствата за допир, вкус, па дури и можат да ги контролираат своите екстремитети. Татјана може да гледа и низ очите на Криста. Таа исто така може да контролира 3 раце и 1 нога. Криста може да гледа само од едното око на Татјана, а може да контролира 3 нозе и 1 рака.

Она што е уште поневеројатно е тоа што близнаците имаат самостојна контрола над нивните екстремитети, а може да менуваат помеѓу нивните сензорни и моторни сигнали кога ќе посакаат. Исто така има видливи знаци дека тие комуницираат невербално, односно преку сопствените мисли. Сепак, иако близначките можат да си ги читаат мислите и можат да ги контролираат екстремитетите една на друга, тие имаат навистина различен карактер.

Татјана е навистина разговорлива и отворена, додека Криста е тивка и поопуштена. Поради нивната феноменална поврзаност, овие близнаци никогаш не можат да бидат разделени бидејќи ризикот од смрт е премногу висок. Погледнете го следното видео каде што подобро ќе ги запознаете овие неверојатни девојчиња.

Погледнете и некои од најретките и најбизарните медицински феномени.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар