Неверојатни дестинации што ќе ви го променат животот

Неверојатни дестинации што ќе ви го променат животот

Патувањето е одлично, но може да стане потешко со текот на времето. Нашето тело со годините ослабува, па оние интензивни одмори стануваат навистина тешки. Но ако почнете да планирате уште сега, пред вас има цел свет полн со чуда кои треба да ги посетите пред животот да ве спречи.

1. Националниот парк Денали, Алјаска

(1)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Ако сте личност која сака да поминува време надвор, нема ништо подобро од Денали. Можете да го искачите највисокиот врв во Северна Америка или да останете преку ноќ и да ја гледате поларната светлина. Летните посети вклучуваат 20 часа сончева светлина.

2. Чанг Маи, Тајланд

(2)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Најголемиот град во северен Тајланд е дом на десетици храмови, пазари и градини. За љубителите на животни, вистинска атракција е центарот за грижа на слонови Таи каде што ќе можете да јавате слонови и да научите нешто за нив.

3. Островите Галапагос

(3)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Овие острови се расфрлани околу екваторот и претставуваат прекрасна мешавина од растителен и животински свет.

4. Големиот корален гребен, Австралија

(4)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Ако сакате да нуркате и да патувате, Големиот корален гребен треба да биде прв на вашата листа. Гребенот е долг повеќе од 2.000 километри и е дом на илјадници видови риби и корали.

5. Мачу Пикчу, Перу

(5)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Овој град на Инките е на листата на секој патник со причина: сместен во планините, претставува прекрасен поглед на Америка пред европската колонизација. Планинарење по патеката на Инките е еден од начините да се стигне, но многу туристи можат да фатат автобус до урнатините.

6. Антарктик

(6)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Ако сметате дека сте вистински патник, тогаш мора да го посетите најпустиот континент на нашата планета. Овде нема градови или села за посетување, само огромен замрзнат пејзаж.

7. Анкгор Ват, Камбоџа

(7)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Еден од најиконските храмови во светот, Анкгор Ват е нешто кое навистина мора да се види. Сложената архитектура на овој древен комплекс од храмови неодамна беше реставрирана и сега храмот е под заштита на УНЕСКО.

8. Ангел Лендинг, Јута

(8)patuvanja-koi-kje-vi-go-promenat-zhivotot-kafepauza.mk

Овој прекрасен национален парк има големи издадени карпи и патека која води до масивна формација од карпи која е позната како Ангел Ленгинг.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар