Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

Една од најинтересните категории во „Гинисовата книга на рекорди“ се најголемите нешта на светот. Синиот кит, највисоките облакодери и камионите со огромни тркала се навистина неверојатни. Но понекогаш не можете да сфатите колку навистина е големо нешто сè додека не го споредите со секојдневни предмети, градби или луѓе. На оваа листа ќе најдете работи кои се многу поголеми отколку што сте мислеле.

1. Возрасен вомбат

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

2. Огромна морска желка

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

3. Џиновски африкански полжав

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

4. Еве колку Земји собира во сонцето

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

5. Срцето на син кит

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

6. Титаник наспроти модерен брод за крстарење

Нешта што се многу поголеми отколку што сте мислеле

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар