Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

Рик Андерсон живее во Австралија и има навистина необична пријателка. Неверојатно, но тој си игра со едната иста ајкула секогаш кога нурка!

„Почнав да си играм со неа пред околу 7 години кога таа беше бебе и беше долга само 15 центиметри. Внимателно ѝ се доближив за да не ја исплашам и почнав нежно да ја галам. Кога се навикна на мене, ја држев во рака и милно ѝ зборував“, открива нуркачот.

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

Андерсон нурка веќе 27 години и има свое училиште за нуркање.

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

„Како што изминуваа годините, таа ме препознаваше и доаѓаше да си игра секогаш кога ќе ме видеше. Толку се навикна на мене, што ќе ми се доближеше и ќе ми ги потчукнеше нозете за да ја погалам. Кога други нуркачи ќе го видат нашето пријателство, не можат да им поверуваат на очите.“

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

„Не ја хранам ниту неа ниту другите ајкули со кои си играм. Едноставно се однесувам со нив како да се кучиња“, објаснува Андерсон.

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

Ова пријателство дефинитивно ќе ви го смени мислењето за навидум крвожедните ајкули!

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види

Би сакале ли и вие да имате ваков необичен пријател?

Необично 7-годишно пријателство: Ајкула доаѓа да си игра со овој нуркач секогаш кога ќе го види


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар