Необични вештини кои можете да ги научите во училиштата ширум целиот свет

Дали ви се здодевни работите кои треба да ги учите на училиште? Дали сакате да стекнете некои навистина необични и практични вештини? Во продолжение погледнете ги најневеројатните курсеви кои можете да ги слушате и да добиете навистина необични сертификати.

1. Професионален елф

(1)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Во Алфасколин, „елфско“ училиште во Исланд, можете да научите сè за 13-те различни видови елфови. Учениците во ова училиште се среќаваат со луѓе кои имале личен контакт со овие митски суштества. Тие учат како изгледаат елфовите, каде живеат и какви се нивните врски со луѓето.

2. Погребна служба

(2)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Колеџот за погребални служби Гуптон-Џоунс е вистинското место за оние кои сакаат да се вклучат во бизнисот на погребите. Не само што ќе ги научите основните работи како математика и историја, туку ќе научите сè за балсамирањето, како и законите и етиката на мртовечниците.

3. Диплома за зомби

(3)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

На Универзитетот Балтимор во САД, во 2010 година се појавил курсот „Употребата на зомбињата во поп културата“. Курсот го води Арнолд Блумберг, професор по дизајн. Овие часови даваат академски поглед кон суштествата и нивната улога во забавата.

4. Циркуски вештини

(4)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Во Универзитетот Бет Спа можете да научите многу за циркусот, како и за техниките кои ви се потребни да учествувавте во циркус. Студентите по завршувањето може да бидат професионални артисти и знаат како да ја менаџираат и да ја промовираат нивната работа.

5. Водење ранч

(5)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

На колеџот Дип Спрингс во Калифорнија, студентите се одговорни за ранчот. Тие треба да ги молзат кравите, да се грижат за нив, но и да посетуваат предавања. Основната идеја на институцијата е дека физичката работа е исто важна колку и интелектуалното образование за урамнотежен развој на личноста.

6. Курс за гладијатори

(6)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Училиштето за гладијатори се наоѓа во Рим и нуди предавања од 2 часа каде што можете да ги научите основите на борењето и мечувањето. Исто така има и предавања за древната римска историја.

7. „Шармирање“ змии

(7)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Во Индија, децата од племето Вади можат да научат како да шармираат отровни змии. Тие почнуваат да тренираат на возраст од 2 години кога се запознаени со смртоносните кобри. Студирањето обично трае 10 години. На 12 години, овие деца веќе знаат сè за контролирањето змии со флејти.

8. Трансцендентална медитација

(8)neobichni-veshtini-koi-mozhete-da-gi-nauchite-shirum-uchilishtata-od-celiot-svet-kafepauza.mk

Училиштето Махариши во Ајова е навистина необично. Покрај традиционалните предмети кои ги изучуваат речиси сите, се учи и техниката за трансцендентална медитација.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар