Нема да поверувате: 13 различни видови храна кои цело време погрешно ги лупиме

Кој не би сакал да си го направи животот поедноставен, но и позабавен? Погледнете на кои начини можете да ги исчистите и излупите следниве видови храна со цел да ви биде полесно, но и да си заштедите време.

1. Немојте да ги валкате рацете додека ги чистите јаготките, особено кога сето тоа можете да го направите со помош на сламка.
2-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
2. Удирањето на половина калинка со дрвена лажица ќе ви помогне поедноставно да ја исчистите.
3-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
3. Доколку пред варењето на компирот направите пресек по ширина, а после варењето го полиете со ладна вода, лушпата нема да ви претставува никаков проблем.
4-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
4. Со помош на ножот поминете преку средината на кората на портокалот, а потоа извадете ја со помош на лажица. Не мора да се плашите од дамки од сокот на портокалот.
5-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
5. За да го излупите мангото не ви е потребно ништо друго освен обична, стаклена чаша!
6-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
6. Чашата е корисна и за киви.
7-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
7. Повторно чаша! Овој пат со нејзина помош едноставно излупете го авокадото.
15-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
8. Притиснете го врвот на бананата и извадете ја лушпата баш онака како што отворате кесичка чипс.
8-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
9. Лукот ќе го исчистите така што ќе го ставите во пластична кутија и ќе го покриете со дрвена даска, а потоа добро ќе го протресете.
9-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
10. Само три пресеци се доволни за да излупите мандарина.
10-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
11. Пиперката исчистете ја така што ќе го исечете врвот, па со помош на ножот ќе направите четири исечоци по должина. Потоа извадете ги исечените делови!
11-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_ 12-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
12. За наједноставно да ја извадите лушпата од вареното јајце, сè што е потребно е да ја отстраните од врвот и дното и само да дувнете.
13-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_
13. Доколку треба да излупите голем број јаболка, тогаш дупчалката ќе ви биде од голема помош.

14-kje-ostanete-zaludeni-13-proizvodi-koi-celo-vreme-gi-lupime-pogreshno-www.kafepauza.mk_

Веруваме дека едвај чекате да испробате некои од овие трикови!

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар