Науката открива дека повремените корисници на марихуана се посреќни и поуспешни во животот

Иако кај нас марихуаната е сè уште нелегална, една нова студија што била спроведена во оние држави каде што нејзината употреба е легализирана, ни носи интересни резултати што дефинитивно замислуваат. Според оваа студија, повремените корисници на марихуана се многу позадоволни од животот, поуспешни во работата и имаат поголеми шанси да волонтираат во своите заедници за разлика од оние што немаат ваква навика.

naukata-otkriva-deka-povremenite-korisnici-na-marihuana-se-posrekjni-i-pouspeshni-vo-zhivotot

Студијата испитувала многу ментални, социјални и финансиски фактори кај испитаниците од двете групи, меѓу кои и задоволството од животот, ставовите кон родителството и податоците за кариерата. Најголем број од податоците биле собрани во американските држави Калифорнија и Колорадо, каде што марихуаната е легализирана.

Меѓу зачудувачките откритија, истражувачите откриле и дека оние што консумираат марихуана, заработуваат повеќе пари од оние што апстинираат. Ова може да биде поврзано и со фактот што поголемиот дел од испитаниците имале магистерска диплома. Токму затоа и не е воопшто чудно што се заклучило и дека тие се посреќни во својот живот за разлика од останатите.

Од друга страна пак, повремените корисници на марихуана покажале поздрави навики и поактивен социјален живот. Дополнително, тие повеќе уживаат во надворешните активности, за разлика од оние што не консумираат марихуана. Ова ги прави значително поздрави и ја зголемува нивната долговечност.

Што мислите вие за овие резултати?

Сте знаеле ли дека алкохолот и цигарите ќе ве убијат побргу од марихуаната?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар