Науката не може да објасни како овие луѓе за влакно ѝ побегнале на смртта

Постојат многу филмови во кои луѓето го достигнале невозможното, но многу од овие приказни се измислени. Ова се 7 луѓе кои со помош на среќа и снаодливост ја победиле природата и ги преживеале најтешките услови кои планетата им ги поставила. Еве ги нивните вистински приказни.

1. Ана Елизабет Јохансон Багенхолм

1-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk

Во 1999 година оваа жена-радиолог од Шведска била заробена околу 80 минути, под дебел слој мраз на еден поток. Нејзината телесна температура се спуштила на 13,7 степени до моментот на спасувањето. Тоа е најниската телесна температура во историјата на медицината.

2. Мауро Проспери

2-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk

Овој тркач на долги патеки се изгубил за време на трката во Мароко каде поминал 36 часа во пустина без храна и вода. Поради тоа морал да си ја испие својата урина за да преживее. Пронајден бил на 210 километри од маратонската патека. Во еден момент се обидел да си го одземе животот со сечење на зглобовите, но телото му било дехидрирано, па крвта само му се згрутчила.

3. Весна Вуловиќ

3-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk

Таа не требала да биде на летот ЈАТ DC-9 во 1972. Две имиња биле помешани, па таа по грешка била качена во авионот каде експлодирала терористичка бомба. Експлозијата предизвикала авионот да падне од висина од 10.000 километри на планина при што имало 28 жртви и само еден преживеан: Весна Вуловиќ.

4. Фране Селак

4-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk

Тој е најсреќниот или можеби најнесреќниот човек на планетата. Преживеал две сообраќајни несреќи со кола, сообраќајка во автобус, излетување на воз од шините и отворање на авионска врата додека авионот бил во воздух. Потоа во 2003 освоил милион долари на лотарија.

5. Рој Саливан

5-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk

Кој вели дека гром не удира два пати на исто место? Г-дин Саливан бил погоден од гром 7 пати. Но, на крајот не било гром она кое го убило, туку самиот си пресудил со пиштол во стомак поради невозвратена љубов.

6. Џо Симпсон

Joe simpson

Овој човек бил дел од планинарско дуо и успеал да биде првиот кој се искачил на западниот врв на Сиула Гранде. Попатно Симпсон паднал во планински процеп од 30 метри. Некако, за три дена успеал да се извлече од таму, да продолжил да планинари и да стигне до врвот.

7. Анатолиј Бугорски

7.1-Naukata-ne-mozhe-da-objasni-kako-ovie-lugje-za-vlakno-i-pobegnale-na-smrtta-kafepauza.mk_

Во 1978 година, додека научникот Анатолиј работел на акцелератор на честички, бил погоден од протонски зрак од машината. Тоа требало да го убие. Зракот од машината кој поминал низ неговиот череп бил со 200.000 ради, но тој го преживеал ударот и потоа продолжил да работи на неговата докторска студија. Претходно се верувало дека само 500 ради може да убијат човек, но не и овој пат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент на катедрата за Општа и компаративна книжевност. Голем гурман, обожувач на уметноста и кафехоличар. Секогаш се интересира за нови погледи на светот и затоа има немирен дух. Задолжително наоѓа слободно време кое го поминува со нејзиното домашно милениче и да се напие макар една шолја кафе со пријателките.

Поврзани содржини

Остави коментар