Научниците велат дека вашиот мозок нема да ги запомни овие бои. Ќе им покажете дека грешат?

Што мислите, колку добро ги забележувате боите? Постојат многу тестови кои можат да го тестираат вашиот вид, па дури и да ви откријат тајни за вашиот карактер преку очите, но верувајте, доколку решите да го направите, ова е најтешкиот тест со кој некогаш ќе се сретнете.

Според неодамнешна студија која била спроведена од научниците при Универзитетот Џон Хопкинс, нашиот мозок е одличен кога станува збор за разликување бои, но не е и толку добар при нивното запомнување. Па, наместо да ги запомни различните нијанси бои, тој едноставно само ги категоризира во основната категорија. Токму тоа може да ви го докаже и следниов тест.

Погледнете ги следниве 3 фотографии и обидете се да ја запомните бојата на издвоените објекти во нив. Едноставно фокусирајте се на објектот кој е нагласен и потоа проучете ја неговата нијанса. Дали вашиот мозок ќе ја запомни точната боја? Кажете ни подолу во коментарите!

Фокусирајте се на китот во оваа фотографија и обидете се да ја запомните неговата боја

(1) Научниците велат дека вашиот мозок нема да ги запомни овие бои. Ќе им покажете дека грешат?

Преминете на следната страна за да започнете со тестот…

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. bu Reply

    3 od 3 😀 jeeeej

Остави коментар