Направете сами: Тепих што свети во темнина

Интересен концепт кој ќе го освежи вашиот дом и ќе ви овозможи луда атмосфера за забави

(11) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Потребни материјали:
  • 1-7 метри долго парче LED кабел, во зависност од големината на тепихот
  • Игла или јадица за плетење со дебелина од 12 милиметри
  • Клопче од текстилно предиво
Одберете го соодветниот вид игла или јадица за плетење

(1) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Погрижете се да одберете високо квалитетно текстилно предиво

(2) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Бидејќи кабелот ќе биде ригиден нема да можете да го свиткате доволно за да започнете да го поставувате од центарот, па направете неколку кругови без него

(3) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Започнете со вметнувањето на кабелот во плетката и не го стегајте премногу со конецот

(4) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Продолжете со плетењето, одржувајќи ја истата шема

(5) Направете сами: Тепих што свети во темнина

За да добиете доволно светлина, оставајте поголеми празни простори

(6) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Имајте на ум дека големината на вашиот иден тепих зависи од должината на кабелот, па за да добиете идеја колкави ќе бидат пропорциите, свиткајте го во спирала пред да почнете со работа

(8) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Кога ќе стигнете до крајот, продолжете уште малку со плетењето без кабелот, со цел да направите убав круг и вплетете го крајот

(9) Направете сами: Тепих што свети во темнина

За крај, сплетете го крајот, со цел да добиете совршен килим

(10) Направете сами: Тепих што свети во темнина

Тестирајте го ефектот така што ќе ги вклучите LED светилките

(11) Направете сами: Тепих што свети во темнина


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар