Најжешките Русинки

Најжешките Русинки

По повод празникот на жената, 8-ми март, руската новинска агенција „Russia Beyond the Headlines“ (RBTH) ги прогласи најзгодните 12 жени во Русија. Еве ја листата.

Алина Кабаева – поранешна руска гимнастичарка, моментално политичарка
Најжешките РусинкиТатијана Голикова – руската министерка за здравство и социјален развој
Најжешките РусинкиАна Чапман – поранешен шпион, моментално водител на ТВ емисија.
Најжешките РусинкиНаталија Водианова – модел за интернационални брендови како „Yves Saint Laurent“, „Gucci“, „Calvin Klein“ и „Valentino“, меѓу другото и познат филантроп
Најжешките РусинкиИрина Шаихлисламова (Шеик) – топ модел, моментално верена со Кристијано Роналдо
Најжешките РусинкиМарија Шарапова – победничка на три гренд слем турнири во тенис и единствената Русинка која се наоѓа помеѓу првите 100 познати личности на листата на списанието „Форбс
Најжешките РусинкиДаша Жукова – сопственичка на уметничка галерија, девојка на познатиот милијардер Роман Аврамович
Најжешките РусинкиОксана Фјодoрова – Мисица на Санкт Петерзбург за 1999 година, Мис на Русија за 2001, Мис Универзум за 2002, има завршено постдипломски студии и докторат, а е и полициски мајор
Најжешките РусинкиEкатерина Гусева – руска глумица која играше во мјузиклот „Nord Ost“ базиран на познатата руска новела „Двата капетана“
Најжешките РусинкиОлга и Татјана Арнтголтс – сестри глумици, истакнати во руската филмска индустрија
Најжешките РусинкиАлсу – претставничка на Русија на Евровизија во 2000 година, каде што освои второ место
Најжешките РусинкиРената Литвинова – сценаристка, режисерка, а покрај тоа и талентирана глумица
Најжешките Русинки


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар