Најпознатите мудрости за модата и стилот

Најпознатите мудрости за модата и стилот

Автор: Софија Сионова

Дизајнерите се сметаат за неверојатно креативни луѓе, но освен со материјалите тие добро се снаоѓаат и со зборовите.

1-najpoznatite-mudrosti-za-modata-i-stilot-kafepauza.mk

„Пред да излезете од домот, погледнете се во огледало и отстранете еден моден додаток.“ – Коко Шанел

„Дајте ѝ ги на жена вистинските чевли и таа ќе го освои светот.“ – Мерлин Монро

„Презирам нарцизам, но одобрувам суетност.“ – Дијана Вриланд

„Женскиот фустан треба да биде како бодликава жица: да си ја врши функцијата без да го попречува видикот.“ – Софија Лорен

„Облеката не значи ништо, додека некој не почне да ја носи.“ – Марк Џејкобс

„Никогаш не можете претерано да се грижите за изборот на вашите чевли. Премногу жени сметаат дека тие не се важни, но вистинскиот доказ за елегантна жена е она што таа го носи на своите нозе.“ – Кристијан Диор

„Модата е oна што се нуди четири пати годишно од страна на дизајнерите. Стилот е она што вие ќе го изберете.“ – Лорен Хитон

„Фустанот мора да ја следи линијата на телото, а не телото да ја следи линијата на фустанот.“ – Хјуберт  де Живанши

„Јас знам што сакаат жените. Тие сакаат да се убави.“ – Валентино Гаравани

„Луѓето ќе се ѕверат, дајте им добра причина.“ – Хери Винстон

2-najpoznatite-mudrosti-za-modata-i-stilot-kafepauza.mk

„Луксузот е удобност на маичка во форма на многу скап фустан.“ – Карл Лагерфилд

„Елеганцијата е елиминација.“ – Кристобал Баленсиага

„Стилот е она што имате да го кажете без потреба да зборувате.“ – Рејчел Зои

„Мажите ми кажуваат дека сум го спасил нивниот брак. Плаќаат многу за чевлите, но сепак тоа е поевтино од развод. Значи како што гледате, сепак сум корисен.“ – Маноло Бланик

3-najpoznatite-mudrosti-za-modata-i-stilot-kafepauza.mk

„Ставот е сѐ.“ – Дајен вон Фурстенберг

„Елеганцијата не е да се истакнеш, туку да бидеш запомнет.“ – Џорџо Армани

„Никогаш не смееме да ја помешаме елеганцијата со снобизмот.“ – Ив Сен Лорен

„Вашиот фустан мора да биде доволно тесен за да покаже дека сте жена и доволно лабав за да покаже дека сте дама.“ – Едит Хед

„Во модата најтешко е да те запомнат според силуетата, а не според логото.“ – Џамбатиста Вали

„Облеката е како добар оброк, добар филм или пак добра музика.“ – Мајкл Корс

„На големите девојки им требаат големи дијаманти.“ – Елизабет Тејлор

„Посакувам јас да ги измислев фармерките: најспектакуларните, најпрактичните, најрелаксирачките и ноншалантни. Тие имаат израз, скромност, сексапил, привлечност, едноставност – сѐ што се надевам дека мојата облека има.“ – Ив Сен ЛоренБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар