Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Со повеќе од 33.000 ресторани низ светот кои служат околу 68 милиони луѓе во 119 држави секојдневно, Мекдоналдс е белег на сеприсутноста. Од 1954 година, па сè до денес, Мекдоналдс е еден од најраспространетите и најпознатите брендови низ светот.


Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Клифтон Хил, Викторија, САД

Распространетоста на повеќе од 33.000 локации несомнено значи дека дел од нив ќе бидат уникатни и необични. Од стари преобразби во модерни градби, лицето на рестораните на Мекдоналдс многу варира, понекогаш дури и зависи од архитектурата и/или историјата на градот.

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Тајмс Сквер, Њујорк, САД

На Фликр постои огромна библиотека со голем број вакви локации наречена „McDonald’s Storefronts“. Со почеток во мај, 2006 година, моментално има околу 11.866 фотографии и 1.058 членови. Тоа е неверојатен подвиг и фасцинантен проект кој дефинитивно вреди да го разгледате.

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Галеријата „Vittoria Emanuele“ во Милано, Италија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Њухајд Парк, Њујорк, Америка

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Јангшуо, Кина

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Таупо, Нов Зеланд

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Лондон, Англија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Дебрецин, Унгарија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Хигашиоми, Шига, Јапонија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Лас Вегас, Невада, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Патершол, Гент, Белгија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Индепенденс, Охајо, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Тбилиси, Грузија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Порто, Португалија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Орландо, Флорида, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Асван, Египет

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Реката Мисисипи, Сент Луис, Мисури, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Ферхејвен, Масачусетс, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Берген, Норвешка

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Хамелн, Германија

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Улсан, Јужна Кореа

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Винита, Оклахома, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Источен Лонг Ајланд, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Чајнатаун, Њујорк, САД

Најнеобичните ресторани на Мекдоналдс низ светот

Мадрид, ШпанијаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Nate Reply

    Go nemat vekje toj vo milano …

Остави коментар