Најгрдата птица на светот која истовремено е неодолива

Младата црна птица какаду, која се наоѓа во прашката Зоолошка градина, привлекла внимание од страна на посетителите, поради своите искубани пердуви и орловскиот клун. Сите оние кои ја виделе птицата, чиј пол сè уште не е утврден, поради што нема ни име, се сложиле со една констатација – толку е грда, што е просто неодолива.

(1) najgrdata ptica na svetot koja istovremeno e neodoliva-www.kafepauza

Овој припадник на најголемиот вид папагали, дошол на свет на 1 октомври и оттогаш луѓето јурат кон Зоолошката градина за да го видат. Ова животинче е многу дружељубиво и обожава да парадира и да ги покажува своите пердуви. Инаку птицава ја има во Австралија и Нова Гвинеја, а се храни со лисни пупки, овошје и семе. Ова е првото црно какаду, кое се испилило во Европа, во последните три години.

(2) najgrdata ptica na svetot koja istovremeno e neodoliva-www.kafepauza (3) najgrdata ptica na svetot koja istovremeno e neodoliva-www.kafepauza (4) najgrdata ptica na svetot koja istovremeno e neodoliva-www.kafepauza


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар