Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

Пред 10-тина години доколку седневте во ресторан на вечера и почневте да го фотографирате она што треба да го јадете, сигурно ќе добиевте чуден поглед од сите околу вас. Сигурно низ главите на останатите гости ќе се вртеа прашањата како „зошто сте донеле апарат“, „дали правите статија за списание“ или пак, „не ви пречи ли фактот што вашата храна се лади“…

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

Но, денес изгледа дека на некој начин сите ние сме фотографи на храна. Сигурни сме дека доколку ги проверите најновите фолдери со фотографии на вашиот компјутер ќе дознаете сè што сте јаделе во последниве неколку месеци. И сè тоа се случува благодарение на Инстаграм.

Доколку сте љубители на фотографиите со храна, тогаш ви препорачуваме да ги заследите наредниве неколку профили на Инстаграм…

@loveandlemons

Графичкиот дизајнер Џинин живее во Тексас со нејзиниот сопруг и се фокусира на она што таа го нарекува „веги-центрично“ готвење. Посетете го нејзиниот акаунт доколку сакате да добиете инспиративни идеи за воведување на повеќе овошје и зеленчук во вашата исхрана на креативен начин.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

sliceofpai

Џоана Паи која живее во Ванкувер по посетата на Париз решила да почне да работи како стилист и фотограф на храна. Од неа можете да очекувате многу фотографии од патувања како и од кафе.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@rubenhughes

„Американскиот истражувач“ Рубен Хјуес ги документира своите авантури ширум светот преку фотографии од она што го јаде и пие, почнувајќи од кафе и слатки десерти во Сингапур, па сè до појадок на фарма за млечни производи во Индијана.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@sonyayu

Соња Ју ја опишува својата работа како „професионална порнографија со храна“, што до некаде звучи точно (иако таа исто така предупредува дека нејзините фотографии прават да се почувствувате гладно). Соња споделува разнобојни и креативни фотографии од храната која ја готви како и од нејзиното куче, а ако имате среќа ќе можете да ги видете и двете во едно.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@carolineadobo

Филипинката Керолајн се преселила во Лос Анџелес кога била тинејџерка, а потоа се венчала со Бразилец со кој денес има 3 деца. На нејзиниот профил ќе најдете прекрасни фамилијарни оброци кои се инспирирани од сите точки во светот.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@taraobrady

Канаѓанката Тара Обредли уште од 2005 година пишува и објавува фотографии со храна на нејзиниот блог „Seven Spoons“. На нејзиниот акаунт можете да видите прекрасни креации во кои се издвојуваат лебовите, тестенините и колачињата кои таа сама ги подготвува.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@norrskenet

Доколку сакате сè што е Скандинавско, тогаш уште веднаш заследете ја Милана Чигридоу. Таа живее во Стокхолм и прави прекрасни фотографии со храна на кои никој не може да им одолее.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@alice_gao

Филтрите на Инстаграм понекогаш можат да направат фотографиите на корисниците да изгледаат исто. Но, Алис Гао од Њујорк успева да направи фотографии од храна кои секогаш изгледаат малку поразлично од останатите.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@aguynamedpatrick

Патрик е графички дизајнер и уметнички режисер кој живее во Њујорк. Неговите фотографии со храна изгледаат како сцени извлечени од секојдневниот модерен живот.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм

@rick_poon

Фотографот од Лос Анџелес кој се опишува себеси како „опседнат со храна, патување и дизајн, но не секогаш по тој редослед“, има неверојатни фотографии на својот профил. Доколку го посетите на вашата пауза за ручек ќе се чувствувате како да сте на мал одмор.

Најдобрите профили за фотографии со храна на Инстаграм


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар