Нацистички бункер во подземјето на Париз

Под една од најпрометните железнички станици во Париз, се крие бункер од 120 квадратни метри, кој започнале да го градат Французите, а го завршиле Германците за време на четиригодишната окупација во Втората Светска војна.

Нацистички бункер во подземјето на Париз

Илјадниците патници кои секојдневно патуваат преку станицата „Gar d lest“, не знаат дека под нивните нозе или поточно помеѓу пероните 2 и 3 се наоѓа стар бетонски бункер. Станицата е направена во 19 век, а бункерот сега е во сопственост на Националната железница на Франција, која одлично се грижи за него, иако тој е затворен за јавноста.

Нацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на Париз

Во случај на некаква незгода, во бункерот можат да се засолнат 70 луѓе, а во него има генератори и телефонски центар. Поголемиот дел од првобитната опрема е сè уште на свое место. Во случај на потполно снемување на електрична енергија, има дури и генератор на педали.

Нацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на ПаризНацистички бункер во подземјето на Париз


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар