На плажа во 1900-тите

Во раните 1900-ти години, луѓето започнале да пројавуваат огромен интерес за пливањето и своето слободно време да го минуваат на плажа. Жените се капеле во долги фустани, а мажите во специјално изработени костими со долги ракави и ногавици. На почетокот дамите облекувале дури и хулахопки и чорапи. Ретки биле оние кои се осмелувале да покажат малку „голо мевце“. 🙂

Ваквиот начин на рекреација станал особено популарен во текот на 30-тите, односно во ерата на депресијата. Како изгледало сето тоа, проверете преку следните фотографии…

На плажа во 1900-тите

Плажата во Асбури Парк, Њу Џерси, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Плажата Бонди во Сиднеј, Австралија, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Палм Бич, Флорида, САД, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Девојки танцуваат на плажа во Торонто, Канада, 1920 година

На плажа во 1900-тите

Спорт на плажа, Атлантик Сити, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Атлантик Сити, Њу Џерси, САД, 1905 година

На плажа во 1900-тите

Авион на плажа во Кармел, Калифорнија, САД, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Девојки се сончаат на столица за на плажа, 1935 година

На плажа во 1900-тите

Столица за на плажа, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Жена на плажа - разгледница од 1923 година

На плажа во 1900-тите

Луѓе во костими за капење на плажата Џетис, Масачусетс, САД, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Атлантик Сити Бич, 1900 година

На плажа во 1900-тите

Плажата во Асбури Парк, Њу Џерси, 1900-1950 годинаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

  1. Роберт Reply

    Како може на плажа од 1900 да има авион, кога првиот лет е 3 години подоцна?

Остави коментар