Мудроста во сомнежот и поставувањето прашања низ 20 цитати

Повеќе пати сме пишувале дека сомневањето во работите и поставувањето прашања во врска со сè и сешто е една од суштинските работи кои ја извлекуваат мудроста од секојдневието. Овие дваесет цитати кажани и напишани од страна на мудри и успешни луѓе ќе ви го потврдат тоа на краток и јасен начин.

Мудроста во сомнежот и поставувањето прашања низ 20 цитати

„Не е одговорот она што просветлува, туку прашањето.“ – Ежен Јонеско

„Сомневај се во сè. Научи нешто. Не одговарај ништо.“ – Еврипид

„Ова е клучот на мудроста: постојано и често поставување прашања, затоа што сомнежот нè води кон прашањето, а со прашањето стигнуваме до вистината.“ – Питер Абелард

„Мудриот човек може да научи повеќе од глупаво прашање отколку глупав човек што може да научи од мудар одговор.“ – Брус Ли

„Уметноста на поставување прашања мора да биде поголема вредност од решението.“ – Георг Кантор

Мудроста во сомнежот и поставувањето прашања низ 20 цитати

„Подобро е да дебатираш за прашање и да не се согласиш отколку да се согласиш за прашање без да дебатираш.“ – Жозеф Жубер

„Најдобрите научници и истражувачи имаат особини на деца. Поставуваат прашања со чувство на вчудовиденост. Љубопитни се. Кој, што, каде, како, кога и како! Никогаш не престануваат да прашуваат и никогаш не престануваат да прашуваат, баш како петгодишни деца.“ – Силвија Ерл

„Прашањето што понекогаш ме излудува е тоа дали јас сум луд или другите се луди.“ – Алберт Ајнштајн

„Мислам дека најважното нешто во нашето образование беше тоа што нè научи да се сомневаме дури и во работите кои мислевме дека ги знаеме.“ – Табо Мбеки

„Убавото прашање е половина мудрост.“ – Френсис Бејкон

Мудроста во сомнежот и поставувањето прашања низ 20 цитати

„Храбро сомневај се, дури и во постоењето на Бог, затоа што ако тој постои тогаш мора повеќе да ја оправдува почитта кон разумот отколку кон слепиот страв.“ – Томас Џеферсон

„Стравот е прашање. Од што се плашиш и зошто? Нашите стравови се ризница на знаење за себе ако ги истражиме.“ – Мерилин Френч

„Прекрасната работа за доброто прашање е тоа што ни го обликува идентитетот исто колку и прашањето и одговорот.“ – Дејвид Вајт

„Повеќе учиме од потрагата по одговорот на некое прашање отколку што учиме од самиот одговор.“ – Лојд Александер

„Моето вложено време како едукатор, по мое мислење, најдобро служи кога ги учам луѓето како да размислуваат за светот околу нив. Да ги научам како да постават прашање. Како да разликуваат вистина од невистина.“ – Нил деГрас Тајсон

Мудроста во сомнежот и поставувањето прашања низ 20 цитати

„Мора да е многу прост оној кој ги знае одговорите на сите прашања што му се поставуваат.“ – Волтер

„Да се биде религиозен значи страсно да се бара одговорот на прашањето на нашето постоење и волно да се примаат одговори, дури и кога одговорот може да боли.“ – Пол Тилич

„Во мојата работа е добро одвреме-навреме да ставиш знак прашалник на работите кои долго време си ги земал здраво за готово.“ – Бертранд Расел

„Прашањето на мудриот човек веќе содржи половина од одговорот.“ – Соломон Ибн Габирол

„Не барај одговори кои не ти се дадени затоа што нема да можеш да ги живееш. А целта е да се доживее сè. Живеј го прашањето. Можеби тогаш, еден ден во далечна иднина, полека и без да забележиш ќе почнеш да го живееш и одговорот.“ – Рајнер Марија Рилке

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар