Можете ли да ја решите оваа детективска мистерија? Треба да обрнете внимание на само еден детаљ

Можете ли да ја решите оваа детективска мистерија? Треба да обрнете внимание на само еден детаљ

Оваа мозочна вежба е токму тоа што ви треба за да се оддалечите од целиот предновогодишен хаос, барем за момент. Сѐ што треба да направите е да се ставите во улога на инспектор и да ја решите оваа детективска мистерија.

Можете ли да ја решите оваа детективска мистерија? Треба да обрнете внимание само на еден детаљ

Инспекторот Варник работел за време на новогодишните празници и утрото на 1-ви јануари добил нова задача. Заѕвонел на ѕвончето и по една минута човекот што живеел во станот ја отворил вратата. Инспекторот се претставил и рекол:

„Морам внимателно да го проверам Вашиот стан. Соседот вели дека вчера, за дочекот на Нова година, дошол кај Вас на забава. Додека пеел песни заедно со Вашето семејство до новогодишната елка која светела во разни бои, Вие сте влегле во неговиот стан и сте украле некои вредни предмети.“

Човекот одговорил:

„Тоа не е вистина! Моето семејство славеше Нова година кај нашите пријатели. Отидовме кај нив попладнето. Одвај најдов време да ја украсам елката пред да заминеме. Се вративме дома по полноќ и веднаш си легнавме да спиеме. Ако сакате, ќе ги разбудам жена ми и син ми за да Ви го потврдат тоа што го кажав.“

Нема потреба за тоа. Очигледно е дека вашиот сосед е лажго“, го прекинал инспекторот.

Како инспекторот Варник успеал да ја открие лагата на соседот толку брзо? Се сетивте на одговорот? Доколку сѐ уште не сте сигурни како да ја решите мистеријата, прочитајте го одговорот во продолжение.

  • Одговор

    На новогодишната елка недостасува една сијаличка и не би можела да свети без неа. Човекот навистина ја украсил елката набрзина и не проверил дали сијаличките работат. Соседот не знаел за ова и излажал дека пееле песни до елката што светела во разни бои.

Обидете се да ја решите и оваа мистерија за да ги подобрите вашите детективски вештини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар