Mокриот понеделник во Полска

Mокриот понеделник во Полска

Автор: М. Давидовска
(поднесено преку „Предложи содржина“)

Велигден е најголемиот Христијански празник, но во секоја земја различно се празнува. „Мокар понеделник“ е името на вториот ден од Велигден во Полска, долгогодишна традиција зачувана до денес.Mокриот понеделник во ПолскаНа овој ден, обичај е да се фрла вода врз непознати минувачи по улиците, а симболизира прочистување пред доаѓањето на пролетта.Mокриот понеделник во ПолскаMокриот понеделник во ПолскаВо минатото неженетите момци ги прскале со вода девојките и на тој начин ги искажувале своите интереси и чувства. Девојките пак, во знак на благодарност, подарувале бојадисано јајце. Кај други, обичајот бил поинаку толкуван. Ако девојката е испрскана значело дека ќе се омажи таа година.Mокриот понеделник во ПолскаMокриот понеделник во ПолскаНо, со текот на годините и обичаите се менувале. Добиле модерен начин на обележување. Па така, секоја година во Полска, момците се на улиците со шишиња и кофи со вода кои ги истураат врз девојките. За нив овој ден е вистински кошмар, но сепак одлично се забавуваат.Mокриот понеделник во ПолскаMокриот понеделник во ПолскаПокрај во Полска, овој ден се одбележува и во Украина и Чешка.Mокриот понеделник во ПолскаMокриот понеделник во Полска

Сакате и вашиот текст да биде објавен на Кафе паузаПишете ни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Тања Reply

    Слики на Украина (Лавов). Не Полска!

Остави коментар