Модна колекција целосно составена од ѓубре пронајдено на плажи

Оваа модна колекција била создадена со цел да се прошири свесноста за масивното количество ѓубре што завршува во нашите океани. Сите овие облеки биле направени од ѓубре што било собрано од плажите во Лос Анџелес, Америка и Сиднеј, Австралија. За потребите на фотосесијата, моделите Кели Кикхам и Арија Лов храбро носеле скршено стакло, стаорци, смрдеа и непријатна облека за да ја раскажат приказната. Па, следен пат кога ќе бидете на плажа, погледнете што оставате зад себе. Навистина не би сакале сè тоа да заврши во океанот и да ги повреди животните.

Погледнете ја и оваа моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар