Мистериозниот островски манастир од камен

На 15 километри од брегот на областа Кери во западниот дел од Ирска, во Атланскиот океан се наоѓаат два мали карпести острови. Поголемиот од нив, Скелиг Мајкл, е островот на кој се наоѓа нешто навистина неверојатно. На него има манастир стар 1.400 години, кој само мал број луѓе можат да го посетат.
Мистериозниот островски манастир од каменСе верува дека манастирот е направен некаде во 7 век од нашата ера, а монашкиот живот опстојувал таму долги 600 години. Главната причина за напуштањето на островот се бара во неговата непристапност, за што говори и фактот дека она што го оставиле монасите, со векови останало недопрено и непроменето. Името на островот е од Ирскиот јазик и значи карпата на Мајкл. Карпата која се издигнува на островот е висока 230 метра. Токму затоа и многумина се обесхрабруваат да појдат да го посетат, но тоа секако помага оваа стара градба да остане зачувана.
Мистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменКако резултат на влошувањето на состојбата на ова место поради посетите на туристите, се донела одлука за ограничување на бројот на турите на островот. На туристичките организатори им биле доделени само 13 лиценци, со кои можат само еднаш да го посетат островот.Мистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од каменМистериозниот островски манастир од камен

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. keca Reply

    nisto posebno vnatre da videvme kako e ne vie mi stavate sliki so kamenja ‘:)

  2. Pingback: Мистериозниот островски манастир од камен | Вистината ќе ве ослободи

Остави коментар