Места за душевен мир – Маврово и Св. Јован Бигорски

Ако викендов баш и не ви се оди по плажи, туку сте решиле малку да ја истражувате оваа наша прекрасна земја, тогаш од сè срце ви го препорачуваме Националниот парк Маврово. Ќе се одморите, ќе уживате и ќе се релаксирате. Места за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМаврово го обиколуваат планините: Бистра, Кораб, Дешат, Шар Планина и Крчин. Исто така, глетка во која ќе можете да уживате се Мавровските падини, зеленилото, сливот на реката Радика, и секако, сето тоа надополнето со Мавровското Езеро.Места за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиДоколку си направите добра агенда, може да посетите водопади, шуми, пештери… Она што ќе ве наполни со свеж воздух е буковата шума. Националниот парк Маврово е најголем национален парк во земјава, каде се наоѓа и највисокиот планински врв, Голем Кораб.Места за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиА кога сте веќе во овој национален парк, би било жалсоно да не го посетите манастирот Св. Јован Бигорски. Крстен е по монахот Јован, кој го основал во 1020 година, а додаден е и епитетот „Бигорски“ поради тоа што е изграден од каменот бигор. Доколу патот ве однесе накај Дебар, би можеле да застанете за миг и да уживате во глетката на Дебарското езеро. Ова се места кои ви ја полнат душата со мир и спокој.Места за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован БигорскиМеста за душевен мир - Маврово и Св. Јован Бигорски


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар