Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

По повод месецот на женската историја фотографката Eunique Jones го основа проектот „Поради нив можеме“, со цел да се истакнат имињата на жените низ историјата кои овозможиле подобри услови за идните генерации. Дел од проектот се фотографиите од малечки девојчиња, кои облечени како најголемите и најпознатите женски ликови во историјата, ги пренесуваат нивните пораки.

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Медлин Олбрајт – „Ми беше потребно прилично долго време за да се стекнам со глас, и сега кога го имам нема да останам тивка.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Ана Марија Чавез – „Едноставно, на девојчињата им се потребни личности кои ќе им постават добар пример, и ментори.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Фрида Кало – „Ја сликам сопствената реалност.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Хилари Клинтон – „Верувам дека правата на жените и девојките се нерасчистена работа на 21-иот век.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Ана Франк – „Ако пишувам можам сè да изменам. Мојата тага исчезнува, а мојата храброст повторно се раѓа.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Мишел Обама – „Успехот не е во тоа колку пари заработуваш туку во разликата која ја правиш во животите на луѓето.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Момс Мабли – „Ако секогаш го правиш тоа што отсекогаш си го правел, секогаш ќе го добиваш она што отсекогаш си го добивал.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Сузан Б. Антони – „Заборави што светот мисли за твоето истакнување. Мисли со своите најдобри мисли, зборувај ги своите најдобри зборови и прави ги нештата најдобро што можеш.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Др. Меј Џемисон – „Никогаш не дозволувајте да бидете ограничени од нечија ограничена имагинација.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Доминик Довс и Габи Даглас – „Напорните денови се најдобри бидејќи тогаш се раѓаат шампионите.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Сакагавеа – „Сè што правам е за моите луѓе.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Малала Јоусафзаи – „Го повишувам гласот не за да викам, туку за да бидат слушнати оние кои немаат глас.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Џенет Рино – „Едноставно се трудам да го дадам најдоброто од себе и да ги направам најдобрите расудувања што можам.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Шерил Бун Исекс – „Кога светлината свети силно, навистина трае долго.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Глорија Стајнем и Дороти Питман Хјуз – „Феминист е секој кој ја признава еднаквоста и човечноста на жените и мажите.“

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

Мајка Тереза – „Доброто што го правиш денес, утре луѓето ќе го заборават. Но сепак прави добро.“
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар