Малдиви – стотици острови отцепени од рајот

Малдивските острови се далеку од градскиот живот, а блиску до природата. Тие се тропски рај, во кој имате чувство како да сонувате убав сон. Малдивите се познати по своите природни убавини – син океан, бели плажи и умерени температури. Температурите на водата и воздухот се околу 30°С во текот на целата година. Освен богатството кое го овозможила природата, на Малдивите има толку луксузни хотели, што ако еднаш ги посетите, нема да сакате никогаш да си заминете оттаму.

Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот

Природните убавини се магнет за туристите и најважна индустрија на Малдивите. Поради прекрасните подводни корални пејсажи, Малдивите се рангирани како една од најдобрите дестинации за нуркачите во светот.

Малдиви - стотици острови отцепени од рајот

Еден типичен туристички комплекс на Малдивите се состои од ексклузивен хотел на сопствен остров, населен исклучиво со туристи и хотелските работници, без друго локално население.

Малдиви - стотици острови отцепени од рајот

Островите на кои се наоѓаат хотелите се со димензии 800 на 200 метри, составени од песок и корали, со максимална височина од 2м над нивото на морето. Плитката вода на лагуните околу островот служи како природен аквариум и пливачки базен и ги штити гостите од океанските бранови и струи. Секој хотел има ресторани, бањи, продавници, барови, диско, простории за спортски активности, како и школа за нуркање. Дел од островот (обично средината) е наменет за живеалишта за персоналот, кујни, генератори, перални, станица за пречистување на отпадни води.

Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот

Хотелите нудат разни екскурзии и активности: возење со подморница и со хидроавион, риболов, лов на птиците сабјарки и др. До и од комплексот се патува со брзи глисери.

Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот OLYMPUS DIGITAL CAMERA Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот Малдиви - стотици острови отцепени од рајот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар