Мал тест: Кој од овие момци има девојка?

Мал тест: Кој од овие момци има девојка?

Тестовите за мозокот бараат да употребите логично размислување. Па, ајде да видиме дали можете да ја решите оваа загатка за 7 секунди!

На сликата гледаме двајца момци во нивниот дом. Погледнете ја внимателно секоја слика за да откриете кој од нив има девојка.

Мал тест: Кој од овие момци има девојка?

Се прашувате како би можеле да го дознаете одговорот само гледајќи ги овие слики? Токму затоа треба да погледнете внимателно и да размислите логично.

Дали знаете дека левата страна на мозокот е одговорна за логично размислување? Во ситуација, на пример, кога сте збунети и наеднаш почнувате да доаѓате до решение на проблемот – тоа е всушност левата страна од вашиот мозок која активно почнала да работи.

Не сме сите родени да размислуваме логично. Тоа се случува како резултат на многу учење и пракса. Самите проблеми со кои се соочуваме во животот нѐ тераат да размислуваме логично. За среќа, не мора да чекате да се соочите со некој тежок предизвик во животот за да го поттикнете левиот дел од мозокот. Ваквите загатки и тестови се одлична вежба за тоа.

На тој начин учите повеќе да обрнувате внимание на деталите, сѐ додека не го најдете она што го барате. А кога се работи за детали, веруваме дека за 7 секунди успеавте да го пронајдете вистинското решение на оваа загатка.

  • Решение:

    Доколку го избравте момчето чиј дом е хаос и кое седи на каучот и гледа телевизија, наместо момчето кое седејќи пред телевизорот се смешка додека разговара со некого по телефон, тогаш апсолутно сте во право.

    За оние кои не успеаја да го забележат важниот детаљ, погледнете под каучот – овде се сместени пар домашни женски папучи. 😉

    Мал тест: Кој од овие момци има девојка?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар